Drtič odpadu – užitečné zařízení nejen pro gastro provozy

Bio odpad je skvělá věc, ale v zimě většinou hnědé popelnice zmizí z ulic, nebo se přestanou vyvážet. Kam ale pak se slupkami od brambor, zeleniny nebo zbytky jídla? Klasický koš je sice vždy po ruce, ale ruku na srdce, právě bio odpad je často příčinou zápachu a tvorby drobných mušek, které se postupně rozmnoží a létají po celé domácnosti. Existuje však účinné řešení, které vám pomůže nejen s rozložitelným odpadem, ale i s úsporou financí. Jedná se o drtič odpadu, který je u nás doménou spíše gastro provozů, ale i v domácích kuchyních jeho funkce jistě oceníte!

Neviditelný pomocník

Drtiče odpadu jsou přístroje určeny pro likvidaci odpadků z kuchyně. A protože nejvíce odpadu vzniká klasicky kolem dřezu, montuje se drtič přímo do dřezu. Nemusíte se ale bát žádných nevzhledných konstrukcí. Celý systém se napojí na průtokový otvor dřezu, díky čemuž je drtič takřka neviditelný, ale vždy po ruce. Zařízení drtiče funguje na principu rotujících talířů s lopatkami a vysokootáčkovým motorem, který je dostupný v nejrůznějších výkonech. Díky této síle si drtič dokáže poradit, jak s běžným odpadem, tak i s tvrdšími zbytky jako jsou například skořápky od vajec nebo kosti.

Bezpečnost a jednoduchost na prvním místě

Užívání drtiče odpadů je velmi snadné a zcela bez rizik. Odstraní se dřezová zátka, pustí se voda, spínač drtiče a likvidace je zahájena. Po dokončení stačí nechat chvíli téct samotnou vodu a vyčistit tak odpadní trubky. Nic víc. Opravdu je to takto snadné. Navíc nehrozí ani žádné nebezpečí. Vzdálenost mezi hrdlem drtiče a pracovní komorou je dostatečná a při běžném užívání a dodržení pokynů výrobce se není čeho bát. Po vypnutí drtiče funguje sifon, tak jak jste zvyklí a můžete tedy v dřezu v klidu mýt nádobí nebo omývat potraviny.

Do drtiče obecně patří vše, co je organického původu. Kromě zbytků jídla a slupek od potravin můžete takto likvidovat i papírové kapesníčky, nedopalky od cigaret, zvadlé květiny, čajové pytlíky nebo i skořápky od ořechů či piliny od domácích mazlíčků.

Naopak zcela pochopitelně není přístroj určen k drcení skla, porcelánu, plastu nebo kovu. V případě, že by vám při zapnutí drtiče spadl do pracovního prostoru jakýkoliv předmět z výše uvedených materiálů, je nezbytné ihned drtič vypnout a následně danou věc vyjmout a vyvarovat se opětovné chybě.

Investice, která se vyplatí

Hlavní výhoda drtiče nespočívá jen v likvidaci organického odpadu, ale v úspoře nákladů. V případě, že máte rodinný dům, můžete předejít neustále se zvyšujícím poplatkům za vyvážení bio odpadu. Menší míra odpadků navíc ušetří vaši peněženku i dalším způsobem. Čím méně budete mít odpadků, tím menší budete potřebovat popelnici. Tarify plateb se právě často totiž odvíjí od objemu nádoby a čím menší objem zvolíte, tím méně budete platit. Drcení má však i další benefity, a to zejména pro přírodu a životní prostředí. Vyhazujete-li bio odpad spolu s klasickým odpadem, leží pak zbytky potravin na skládkách, kde se jimi živí nejrůznější hlodavci. To samo o sobě nezní jako velký problém, ale přičteme-li následné rozmnožování hlodavců a přenos nemocí a virů, je lepší se těmto situacím vyvarovat. Ze skládek se také mimo jiné uvolňují odpady, které se vsakují do půdy a mohou následně kontaminovat podzemní vody. Nejen pro nadšence do životního prostřední je tedy drcení skvělou alternativou. Rozmělněný odpad odteče spolu s vodou do kanalizace a nehromadí se zbytečně s tunami dalších věcí na skládkách. Tento fakt je výhodou nejen pro přírodu, ale i pro vodovodní trubky ve vaší kuchyni. Tím, že se odpad rozmělní se totiž snižuje riziko následného ucpání, které se často děje právě ve spojitosti s únikem zbytků do odpadu.

Ulevte životnímu prostředí i vaší peněžence a pořiďte si drtič opadu. Na trhu jsou k dispozici nejrůznější typy, které pasují na jakýkoliv dřez a skvěle zapadnou do vaší kuchyně!

 

Fotografie