Akustické panely aneb současný hit, který má spoustu výhod

Ozvláštnit domácnost lze nejrůznějšími dekoracemi. Málokteré z nich jsou však i užitečné, a i když jsou krásné většinou neposkytují žádnou přidanou hodnotu. U akustických panelů, ze kterých se zejména v poslední době stal hit číslo 1 tento fakt však neplatí. Právě naopak panely jsou nejen designovým prvkem, který skvěle doplní jakýkoliv interiér, ale zároveň výrazně zlepší i akustiku v daném prostoru. Jaké typy existují a jak lamely namontovat? To a mnohem více vám prozradíme v dnešním článku.

Minimalistický a moderní vzhled

Dřevěné obložení stěn pomocí lamel, inspirované tapetami ze 70. let, zaznamenalo v posledních letech obrovský boom. Jedná se o jeden z nejnovějších trendů v interiérovém průmyslu, který dokonale přitáhne veškerou pozornost. Hledáte-li prvek, který se jen tak neokouká a zároveň vám poskytne i další benefity přemýšlíte správně. Navíc díky nepřebernému množství dřeva a barev lze vytvořit to pravé pro každou domácnost.

Lamely se dodávají většinou na plstěném nebo plastovém podkladu. V závislosti na jednotlivých výrobcích si lze vybrat z různých šířek a délek panelů. Šířka jednotlivých latí na podkladu je většinou 2,5 cm s tím, že mezery mezi jednotlivými lamelami jsou do dvou centimetrů.

Po výběru konkrétního typu panelu si lze zvolit i variabilní instalaci. Lamely lze totiž snadno uchytit jak vertikálně, tak i horizontálně. Zkrátka záleží na vašich preferencích. To platí i v případě instalační plochy. Kromě stěn totiž latě lze umístit i na strop, čímž vytvoříte úplně nový vzhled celé místnosti. Velmi nápadité je také řešení s osvětlením. Kdy jsou jednotlivé latě nebo jejich části podsvíceny a umocňují tak celkový moderní dojem.

Výhody, které nelze popřít

Pokud stále váháte a pouze vzhled lamel vás nepřesvědčil připravili jsme pro vás soupis dalších benefitů, která vám s rozhodnutím zajisté pomohou.

  1. Zlepšení izolace

Izolace je vrstva jejíž účelem je snižovat pronikání tepla, a to ať už ve směru dovnitř, tak i ve směru ven. Každý z vás jistě ví, že správná izolace je důležitá nejen pro úspory energií, ale i pro udržení krásného a zdravého domova bez nežádoucích plísní. Ať už bydlíte v novostavbě nebo ve starším bytě, či domě, akustickými panely nic nezkazíte. Jednotlivé latě jsou ve většině případů vyrobeny ze dřeva, a právě dřevo má skvělé termoizolační vlastnosti. V porovnání s betonem, hliníkem či ocelí, můžeme hovořit až o několikanásobně vyšší izolaci. Montáží panelů tedy nejen zkrášlíte svůj domov, ale zamezíte únikům tepla a s tím spojených vyšších nákladů za energie. A to se zcela jistě vyplatí!

  1. Snadná péče

Kromě velmi snadné instalace, kterou naleznete níže, se lamely mohou pyšnit i velmi snadnou údržbou. Dřevo je obvykle ošetřené již od výrobce a plsť stačí jednou za čas vysát pomocí vysavače.

  1. Akustické vlastnosti pro hudebníky i milovníky domácího kina

Při dosahování klidné atmosféry v našich domovech a hudebních prostorách nelze podceňovat důležitost zvuku. Akustické podmínky hrají zásadní roli, pokud toužíte po výjimečném zážitku při poslechu oblíbených melodií, sledování filmů nebo při kreativních činnostech, jako je tvorba umění. Nevítané zvuky však často celkový dojem a samotný zážitek naruší. Dřevěné latě jsou speciálně navrženy tak, aby okolní zvuky eliminovaly a vytvořily vynikající zážitek z poslechu nebo sledování jakéhokoliv filmu. Zkuste je nainstalovat do svého obývacího pokoje a uvidíte ten rozdíl!

  1. Řešení pro zakrytí nedostatků

I mistr tesař se někdy utne, ale není třeba žádných nářků. Akustické panely mají určitou tloušťku a dokáží tak zamaskovat případné nerovnosti stěn nebo jejich poškození bez větší námahy.

Instalace, kterou zvládne každý

Nespornou výhodou lamel je i jejich snadná instalace. Zpravidla existují tři základní možnosti jak lamelu na zeď nebo strop uchytit. U všech typů je nejprve důležité připravit si daný povrch a očistit ho od hrubých nečistot a vyndat případné zbytky hřebíků po minulém nábytku. Dále je zásadní zaměřit si správně rozměr, který budete potřebovat. Lamelu lze velmi snadno upravovat. Kromě délky lze upravit i šířku a snadno vyříznout otvor na zásuvky a vypínače. Postačí vám k tomu jen kotoučová pila nebo odlamovací nůž. Po tom, co budete mít lamelu připravenou, přejděte k samotné instalaci. Jednou z možností je připravit si nosný rastr a pomocí vrutů panel uchytit. Vždy vrtejte do plsti nebo plastového podkladu.

V případě, že vás netrápí nerovnost povrchů můžete panel přivrtat rovnou ke zdi. Vhodné je mít alespoň devět úchytných bodů na jeden lamelový panel a jednotlivé body rozprostřít po celé ploše. Stejně jako u první varianty vrtejte skrze plsť.

Třetím typem montáže je přilepení pomocí speciálního lepidla. Pomocí vytlačovací pistole si stanovte několik příchytných bodů. Rozetřete lepidlo špachtlí a přichyťte ke stěně. Pro větší bezpečnost doporučujeme aplikovat lepidlo nejen na zadní stranu panelu, ale i na samotnou zeď. V případě, že máte možnost panel i navrtat je ideální kombinace lepení a přichycení pomocí vrutů.

Netroufáte-li si namontovat panely sami, nebojte se říci si o pomoc. Na trhu existuje spoustu specializovaných firem, který vám lamely nejen vyrobí, ale namontují i přesně dle vašich požadavků. Ať tak či tak, v každém případě vám můžeme zaručit, že svému interiéru dodáte nový nadčasový šmrnc.

Fotografie