Macramé aneb vázání uzlů může mít i dekorační účel

Možná si říkáte, jak z uzlu udělat dekoraci, ale pokud řekneme slovo Macramé hned vám bude jasno. Jedná se o jednu z nejstarších technik vázání uzlů, která se zejména v dnešní době vrací do módy a zdobí tisíce domácností nejen u nás, ale po celém světě.

Historie

Technika macramé jinak řečeno drhání má dlouhou historii, která sahá svým původem do arabských krajin. Staří Babyloňané a Syřané si už v dávných dobách zdobily touto metodou okraje koberců či šatů. Odtud mimo jiné pochází i samotný název, který je odvozen z arabského slova „migramah“. V překladu ozdobný lem či okrasné zdobení a třásně.

Dle dochovaných informací se přibližně ve 13 století přenesla technika tohoto unikátního zdobení i do Evropy, kde se později stala velmi populárním dekoračním prvkem. Zejména ve viktoriánském období v Anglii bychom v tehdejších domácnostech našli nejrůznější plédy, závěsy a ubrusy zdobené stylem macramé.

Macramé však nebylo výsadou jen žen, ale i mužů. Kouzlo uzlů, které sloužily nejen k dekoračním účelům, ale měly širší využití totiž objevili i námořníci, trávící svůj život na moři. Vytvářeli si nejrůznější sítě na spaní či dekorační opasky. Svým umem však zapříčinili rozšíření macramé po celém světě a jeho vmísení do tradic jednotlivých zemí.

Postupem času macramé vyšlo z módy a bylo nahrazeno moderními prvky. Jak tomu však často bývá historie se opakuje a zapomenuté věci přicházejí zpět do módy. Stejný „osud“ potkal i techniku drhání, která je dnes díky skandinávskému a hygge stylu bydlení opět na rozmachu.

Kreativitě se meze nekladou

Severský styl je typický svým minimalismem, světlými barvami a přírodními prvky. Macramé je proto ideální volbou. Je jedno, zda zvolíte ozdobnou nástěnnou dekoraci, zdobený domácí textil nebo drobnou uzlovou dekoraci. Pokud to nepřeženete nemůžete nikdy šlápnout vedle. V dnešní době existuje nepřeberné množství nápadů, jak tento původem arabský styl zakomponovat do vašich domácností. Nejčastějšími dekoracemi je:

  • macramé závěs nejrůznějších velikostí sloužící k zavěšení na zeď. Typicky je zavěšen na dřevěné opracované tyči, která spolu s uzly oživí jakýkoliv interiér.
  • závěs na květináč pro zavěšení vašich květin a vytvoření nejen vkusné, ale i praktické dekorace.
  • lapač snů odhánějící zlé a negativní sny a zároveň tvořící unikátní doplněk každé ložnice.

Pokud jste zruční můžete si navíc macramé vytvořit zcela sami. Nepotřebujete žádné speciální náčiní, bohatě vám postačí jen bavlněný provázek, dřevěné prvky (např. korálky či závěsná tyč) a samotný um vázaní uzlů. Tak směle do toho!

Fotografie