Tipy ke zlepšení audia vašeho televizoru

Pokud váš televizor neposkytuje vysněný zvukový výkon, ukážeme vám, jak zlepšit a ovládat nastavení zvuku vašeho televizoru, abyste maximalizovali jeho kvalitu. A pakliže chcete jít ještě o krok dále, poradíme vám, jak připojit sadu externích reproduktorů nebo soundbar.

 

 

Nastavení televize

Nejlepší je začít nastavením televize. Sice jste stále limitováni vestavěnými reproduktory, ale pokud si s nastavením dáte práci, můžete zvuk výrazně zlepšit. Nastavení televize je od každého výrobce a modelu jiné, ale s dražšími modely typicky dostanete i více měnitelných parametrů, o kterém se více dozvíte v manuálu televize.

 

Režim zvuku

Stejně tak jako s režimy obrazu, většina televizí má několik zvukových režimů, které můžete měnit. Tyto režimy jsou vytvořeny pro dané typy obsahu, jako je například kino, sport a často se setkáte i s režimy, které jsou designovány pro mluvené slovo.

Doporučujeme si těmito režimy projít a najít si profil, který Vám nejvíce vyhovuje, avšak upozorňujeme, že některé zvukové nastavení televize Vám mohou zabránit ve změně zvukového profilu.

 

Ekvalizace

Pokud si zvolíte standardní zvukový profil nebo profil uživatele, většina televizí Vám umožní zvuk upravit ekvalizérem, stejně tak jako na Hi-Fi. Obvykle se zde budou nacházet frekvence jako je 100 Hz, 1000 Hz a tak dále. Pokud se Vám bude zdát, že špatně rozumíte mluvenému slovu, můžete snížit basové frekvence kolem 100 Hz a zvýšit vyšší frekvence kolem 3 000 Hz. Pokud se Vám naopak bude zdát, že televize zní moc ostře a nemá žádné basy, může Vám pomoc zvýšit 100 Hz a naopak snížit vyšší frekvence okolo 10 000 Hz.

 

Adaptivní zvukové nastavení

Některé televizory mají pokročilé možnosti zvuku jako je například Dolby Atmos. Tyto nastavení stojí za vyzkoušení, ale jelikož jsou určeny spíše pro sady reproduktorů, většině televizorům mohou zvuk naopak zhoršit.

 

Přidejte externí reproduktory

V nejvíce případech televizím prospěje přidání externích reproduktorů, či soundbaru. Je zde více možností jak reproduktory k televizi připojit:

  • Použitím 3.5 mm audio kabelu
  • Použitím zpětného HDMI audio kanálu (ARC)

Pokud vaše reproduktory nemají HDMI ARC port, můžete použít 3.5 mm výstup, či digitální optický S/PDIF výstup. Nejjednodušší volbou je použít sluchátkový 3.5 mm výstup, ale většina soundbarů mají optický výstup, který přenese zvuk v kvalitnější podobě a podporují prostorový poslech jako je Dolby Digital.

Po připojení reproduktorů musíte u většiny modelů nový zvukový výstup zvolit v nastavení, aby zvuk vycházel z nových reproduktorů.

 

Používání ARC

Pokud Vaše televize a reproduktory podporují HDMI ARC, můžete použít i tuto možnost, která se často používá pokud máte soundbar s Blu-ray přehrávačem a k němu připojenou herní konzoli, jelikož můžete redukovat množství kabelů. Po zapojení reproduktorů změňte výstup v nastavení televize a užívejte si Váš nový zvuk

Fotografie