Zažijte novou formu odpočinku aneb vybíráme křeslo do obývacího pokoje

Obývací pokoj je místnost, která je především určena pro odpočinek a případná setkávání. Kromě klasické sedací soupravy však můžete sáhnout pro tento účel i po křeslech. Dnes je na trhu již nepřeberné množství druhů a designů, které potěší nejen vaše oko, ale i duši. Jen si to představte, šálek dobrého čaje nebo kávy, k tomu čtivá kniha a relax v pohodlném křesle. Co může být více?

Umístění je základ

I když většina z nás se řídí většinou pouhým okem i u křesla je důležitá jeho funkčnost a určité vlastnosti, které rozhodují o celkové míře pohodlí. Ještě před tím, než se pustíte do samotného výběru, je vhodné rozmyslet si, kam křeslo umístíte a kde na něj máte prostor. Z hlediska estetiky je nejlepší křeslo umístit do rohu místnosti a vytvořit si tzv. relaxační koutek, který můžete dále doplnit knihovnou či odkládacím stolkem na zmíněné nápoje. Pokud však tuto možnost nemáte, nemusíte zoufat. Křeslo je samozřejmě možné umístit i do otevřeného prostoru. V případě této varianty však vždy mějte na paměti, že křeslo vám nesmí překážet při běžném pohybu v místnosti. V takovém případě byste neměli ani klid na odpočinek a ani dobrý pocit.

Ušák nebo houpací klasika?

Po tom, co vyberete ideální umístění můžete se pustit do srovnávání a hledání. Pro usnadnění lze říci, že existuje sedm základních typů křesel.

  1. Pevná
  2. Otočná
  3. S polohováním zad
  4. Bez polohování
  5. Houpací
  6. Masážní
  7. Se zabudovanou podnožkou
  8. S oddělenou podnožkou

To, jaký druh si z výše uvedených zvolíte, už závisí jen na vás. Za nás však doporučujeme zvážit k jakému účelu budete křeslo používat a co od něj očekáváte. Každý typ má totiž své přednosti i zápory. Jedno je však vždy společné, a to materiál daného křesla. Ten byste měli nejen přizpůsobit frekvenci používání, ale i složení vaší domácnosti. Zejména s dětmi a čtyřnohými mazlíčky jistě oceníte snadno čistitelné textilie, na kterých neulpí tolik prachu a případných nečistot. Klíčová je také celková příjemnost materiálu na dotek. Přece jen pokud se začtete do knihy, nebo budete pravidelně relaxovat určitě stojí za to zvolit takovou látku, která bude pohodlná.

Jednotlivé typy se pak liší konkrétními specifiky. U pevných křesel, kterým zejména v posledních letech dominuje tzv. „ušák“ hraje podstatnou roli kvalita opěry a područky. Tyto dva aspekty zajistí, že vás nebudou bolet jak záda, tak ani ruce, které si díky područkám pohodlně opřete a uvolníte. Velmi oblíbeným druhem jsou dále křesla masážní. U těch si dejte pozor zejména na nosnost, hlasitost a spotřebu elektrické energie. Důkladný výběr platí i při koupi houpacího křesla, které jistě znáte od svých prarodičů. Zde se zaměřte taktéž na nosnost, ale i samotnou pevnost konstrukce a bezpečnost. Jen dostatečně dlouhé zadní oblouky totiž eliminují případné pády a zajistí nerušený odpočinek při uklidňujícím houpání. Nejen pro osoby se ztíženým pohybem jsou skvělým řešením polohovací křesla nebo křesla se zabudovanou podnožkou. U těchto modelů lze přizpůsobit výšku sezení a polohování nohou, které si díky zabudovanému mechanismu můžete snadno natáhnout.

Ozvláštněte svůj obývací pokoj a vyberte si to pravé křeslo pro načerpání nové energie. Jakou barvu, druh či materiál zvolíte, závisí pouze na vaší volbě. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Důležité je pouze myslet na základní pravidla, které vám výsledný výběr mohou usnadnit.

 

Fotografie