Vana nebo sprchový kout? Aneb hledáme to nejlepší řešení

Skoro jako Sophiina volba. Takové je často dilema, zda zvolit sprchový kout nebo vanu. Pokud nepatříte mezi ty šťastlivce, které mají prostor na obojí, budete se muset rozhodnout. Naštěstí existují základní poučky, které vám s vhodnou volbou pomohou. Pojďme se na ně společně podívat!

Kdo bude zařízení používat?

Při rekonstrukci nebo zařizování koupelny je nejprve vhodné zamyslet se nad jejím používáním. To znamená, kdo primárně bude koupelnu využívat. Nezapomeňte myslet i dopředu. Pokud v rámci několika let plánujete rodinu, zcela jistě pro vás bude výhodnější varianta vany. Děti se v ní vydovádí a vy je přitom ještě umyjete. Naopak jestliže máte ve své rodině starší osoby s omezenou pohyblivostí není co řešit a spíše zvolte sprchový kout.

Pohodlí nebo rychlost?

Dalším bodem, co byste měli zvážit jsou vaše osobní preference nebo preference osob, kteří budou místnost užívat. Někdo miluje relaxaci v horké vaně se smyslnou vůní éterických olejů a jiný naopak dá přednost rychlé sprše, která ho zároveň osvěží. Vana má navíc i ten benefit, že na trhu existuje spousta druhů obsahující nejrůznější masážní trysky, které jsou nesrovnatelné s těmi ve sprchovém koutě.

I úspora rozhoduje

Asi nemusíme hovořit o tom, jaké jsou ceny energií a vodného. Každý z nás to moc dobře ví a pokud je pro vás tento aspekt důležitý, určitě spíše zvolte sprchový kout. Ten je z obou faktorů přívětivější a může vám do rodinného rozpočtu ročně vrátit i několik tisíc korun. Na rozdíl od napuštění vany, která má obvykle 200 l, totiž při běžném umytí pod sprchou spotřebujete max. 50 litrů. Navíc existují i speciální typy ekosprch, které regulují proud vody a tím ve výsledku šetří vaši peněženku i životní prostředí.

Rozdíl i v úklidu

Možná by vás za běžných okolností tato věc ani nenapadla, ale i údržba může u někoho rozhodnout. Obecně platí, že lépe se udržuje vana. Snadno ji umyjete a následně jen spláchnete vodou. Sprchové kouty naopak často mají skleněné a kovové části, kde se rády usazují nečistoty a kapky vody. Pokud tedy nebudete dbát na pravidelnou údržbu, může se stát, že v konečném důsledku budete ze sprchového koutu spíše nešťastní. Usazený vodní kámen totiž dokáže velmi potrápit.

I ve vaně se lze sprchovat

Pakliže vás nebo vaše členy domácnosti neomezuje pohyblivost má vana i další výhodu. Snadno se v ní totiž můžete i jen osprchovat a nemusíte ji každý den napouštět. Pro zamezení úniku vody a nechtěnému podmáčení celé koupelny navíc existují efektivní zástěny, které se snadno instalují a spousta firem vám je vyrobí zcela na míru. Naopak ve sprchovém koutě si nikdy vodu nenapustíte což může být i nepraktické vzhledem k přemáchnutí jemného prádla, které nelze prát v pračce.

V případě, že vám naše rady pomohly, stačí se už jen rozhodnout pro konkrétní typ zařízení. Jednotliví výrobci nabízí nejrůznější druhy, ze kterých si jistě vyberete. Od hranatých van i vaniček až po ty kulaté, či designové s jedinečným vzhledem. Zkrátka fantazii se meze nekladou a jistě si vyberete to pravé pro vaši koupelnu.

 

 

 

Fotografie