Vybíráme textil do koupelny aneb co je při výběru důležité

Vybrat kvalitní ručníky, osušky a další koupelnový textil není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. V obchodě sice všechny textilie vypadají podobně a člověk by si řekl, že rozhoduje jen vzhled, ale opak je pravdou. Aby nejen ručníky, ale i další koupelnový textil plnil svou funkci, je důležité zaměřit se na několik parametrů. Velikost, materiál a gramáž je to hlavní, čemu se dnes budeme věnovat.

Extra velký ručník nebo normální velikost?

Začněme naši cestu do světa koupelnového textilu u velikosti ručníků. Možná si říkáte, že v tomto ohledu není co zkazit, ale realita je jiná. Stejně jako u většiny dalších textilií totiž existuje několik druhů rozměrů. Tím největším je 70x140 cm. Tato velikost odpovídá velkému ručníku neboli osušce, do které se pohodlně zabalíte celí. Naopak klasický rozměr ručníku na tělo je často 50x100 cm. Zde je tedy vidět již patrný rozdíl a záleží na vás co preferujete. Zda se chcete po sprše celí zabalit, nebo vám na utření bohatě postačí menší velikost.

Kromě zmíněných měr jsou k dispozici také různé typy ručníků na ruce. Některé jsou větší a jiné zase menší. Obvykle se však setkáte s rozměrem 30x50 cm.

Není materiál jako materiál

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru nejen koupelnových, ale i ostatních textilií je bezpochyby materiál. U osušek a ručníků je nejčastější volbou bavlna. A není se čemu divit. Bavlna je totiž nejen příjemná na dotek, ale vyznačuje se i svou odolností a dobrou savostí. Alternativní cestou mohou být naopak bambusové ručníky nebo speciálně pro sportovce funkční osušky. Ty se vyrábějí převážně z nylonu nebo polyesteru, a i když nejsou na dotek často tak příjemné, tak se vyznačují výhodami v jiných aspektech. Jsou totiž nejen rychleschnoucí, ale i velmi skladné. U bambusových ručníků jsou pak výhody z hlediska zdraví. Jsou totiž určeny i pro alergiky, a to zejména z důvodu toho, že oproti ostatním druhům lépe odolávají bakteriím, plísním a roztočům. I proto se tento druh ručníků a osušek lépe hodí do koupelen, kde nelze tolik větrat. Potencionální vlhkost nenaláká zmíněné parazity a vy se tak nemusíte bát nežádoucích účinků působících na vaši pokožku.

Ať už budeme hovořit o jakémkoliv materiálu, vždy věnujte dostatečnou pozornost pokynům od výrobce. Ne nadarmo je na každé textilii cedulka s informací o péči. Jen dodržováním pokynů lze totiž zaručit, že vám osušky a ručníky vydrží co nejdéle a zároveň si zachovají své vlastnosti.

Gramáž – tajuplný údaj svědčící o kvalitě

Důležitost gramáže ručníků je málokomu známá. Pokud však hledáte skutečně kvalitní textilie, měli byste se s tímto pojmem rychle seznámit. Tato veličina nám udává hmotnost látky na jeden čtvereční metr, tj. g/m2. Kvalitnější ručníky, které vás svými vlastnostmi nezklamou, začínají od 450 g/m2 výše s tím, že ty nejluxusnější kousky mohou dosahovat až 750 g/m2. V tomto případě tedy platí, čím více tím lépe.

Zásadním problémem u této jednotky však bývá fakt, že ji výrobce často neuvádí. V různých kamenných obchodech byste tedy tento údaj na štítku ručníků hledali zbytečně. Proto se vyplatí nakupovat ručníky u menších ověřených prodejců, kteří tuto informaci zveřejňují a mohou vám tak ručit za kvalitu a úměrnost ceny.

Design až na posledním místě

Posledním faktorem, který samozřejmě nelze opomenout je samotný design. Splňuje-li ručník všechny vámi stanovené náležitosti, pak se konečně můžete pustit do výběru barev a vzorů. Sami nám jistě dáte za pravdu, že existuje nepřeberné množství a vybere si tak zcela jistě každý. Díky široké škále se navíc textilie snadno přizpůsobí i designu celé koupelny. Je tedy jedno, zda preferujete rustikální, moderní nebo třeba minimalistický styl.

Nezapomeňte na župan a koupelnové předložky

Nejen pro osobní pohodlí, ale i doladění prostoru celé koupelny a interiéru, nezapomeňte na koupelnové předložky a župan. Obojí je defacto nezbytností. Župan oceníte zejména v chladných zimních večerech, kdy se po teplé sprše zabalíte do příjemné látky, které vaše tělo udrží v teple. Pravidla při výběru županu jsou mimo jiné totožné jako u výběru ručníků. Rozhoduje zde rozměr nebo spíše délka, materiál a případná gramáž látky.

U koupelnových předložek je situace lehce odlišná. I když by měly být příjemné na dotek, tak nás nemusí trápit jejich gramáž, ale spíše rozhoduje jejich savost a materiál. Lepší jsou předložky, které jsou rychleschnoucí a navíc protiskluzové. Tím se minimalizuje jak riziko pádů, tak i nepříjemnosti spojené s nežádoucím vlhkem v okolí vany nebo sprchy.

Fotografie