Od snídaně až po večeři aneb jeden hrnec na vše

Chytrá domácnost je slovní spojení, které se zejména v současné době hojně používá. Víte však, že chytrý může být i hrnec? Zejména pro ty z vás, kteří vyznávají minimalismus a odmítají mít plnou kuchyň nejrůznějších spotřebičů a nádobí, je multicooker neboli chytrý hrnec skvělou volbou.

O co jde?

Multifunkční hrnec je zjednodušeně řečeno univerzální nádoba, která v sobě snoubí několik výhod a nahradí funkci pánve, klasického hrnce, trouby, pařáku i fritézy. Princip hrnce je jednoduchý. Funguje díky elektrickému, indukčnímu či tlakovému vaření.

Na trhu existuje velké množství hrnců s nejrůznějšími programy, díky kterým lze připravit jak moučník, tak i polévku či předkrm. Speciální programy navíc nabízí i vaření specifických druhů pokrmů jako je např. rizoto, mořské plody, jogurt apod. Zní to až neuvěřitelně, ale díky efektivním programům lze připravit až stovky pokrmů. To vše v jednom hrnci, rychle, zdravě a bez ztráty živin a vitamínů.

Použití

Stačí jen navolit příslušný program, vložit suroviny, přidat koření a hrnec uzavřít a zapnout. V klidu můžete jít dále pracovat, věnovat se dětem nebo si užívat volný čas. Multicooker udělá veškerou práci za vás. V průběhu vaření je samozřejmě možné přidávat další suroviny, ale není nutné špinit další nádobí a pořizovat si drahé tlakové hrnce nebo rýžovary.

Výhodou je i snadné čištění. Nejenže už nebudete muset umývat horu nádobí, ale můžete využít funkci tzv. autočištění, kterou některé typy hrnců obsahují. Pokud tuto funkci váš vybraný hrnec nevlastní ani tak neztratíte mytím skoro žádný čas. Povrch hrnce je vyroben z odolného nepřilnavého povrchu a nehrozí tak nežádoucí drhnutí připečených zbytků pokrmu. Navíc některé z příslušenství hrnce lze mýt i v myčce nádobí.

Skvělou funkcí je i odložený start až o 12 hodin. Můžete dětem předpřipravit oběd nebo večeři a nastavit čas zapnutí a poté jim jenom říci, ať si pochutnají. Vaření pro rodinu nikdy nebylo snazší. Navíc hrnec dokáže udržet teplotu až po dobu 24 hodin. Ať tedy jedno dítě přijde domů v 17:00 a druhé například ve 20:00, obě budou mít teplou večeři. Bát se nemusíte ani bezpečnosti. Hrnce jsou vybaveny speciálními bezpečnostními prvky, které zamezují riziku zranění či popálenin souvisejících s vařením.

Úspora versus počáteční investice

I když bývá pořizovací cena chytrých hrnců vyšší, ve výsledku vždy uspoříte. Poznáte to nejen na účtech za energii, ale i na prostoru v kuchyni. Místo sedmi kuchyňských spotřebičů a nádobí stačí jeden multifunkční hrnec.

Nezbývá než popřát dobrou chuť!

Fotografie