Trendy bytových dekorací pro rok 2024

Rok 2023 už je nenávratně pryč a my si můžeme naplno užívat výzev nového roku 2024. Stejně jako v ostatních odvětvích i v oblasti bytových dekorací jsou určité predikce a trendy, které se pro tento rok očekávají. Ať už vás tyto trendy zajímají jen ze zvědavosti nebo zkrátka chcete jít s dobou, připravili jsme pro vás seznam 10 dynamických nápadů, které oživí váš domov. Vítejte v roce 2024–v roce transformativního designu a neomezené kreativity v oblasti bytových dekorací!

  1. Odvážné a neobvyklé barvy nábytku

Svět interiérového designu pro rok 2024 je odvážný a živý, kde nábytek již není kulisou, ale přehlídkou! Každý kousek nábytku, od konferenčního stolku po křeslo nebo stojací lampu by měl upoutat pozornost nejen svým osobitým designem, ale hlavně odvážnými barvami. Zkuste svou domácnost oživit třeba neonovým křeslem nebo barevným odkládacím stolkem, který bude sám o sobě uměním. Moderní bydlení by mělo být hravé, odvážné a expresivní. Nebojte se proto experimentovat a popusťte uzdu své fantazii.

  1. Nerovné linie ve spojení s přírodou

Příroda nám obecně dodává energii a pomáhá nám vyrovnat se spoustou neduhů. Díky nejrůznějším druhům materiálů už dnes můžeme i ve svém domově být obklopeni přírodou. Třeba takový dřevěný nábytek je toho zářným příkladem. Nejen, že krásně vypadá a domov efektivně zútulní, ale vyzařuje z něj i přírodní harmonie. Necháte-li navíc vyniknout nerovnosti, přírodní kresbu dřeva a nebudete mít vše v rovných liniích, získáte okouzlující nábytek, který je současným trendem. A nezáleží, zda to budou police, stůl nebo úplně jiný typ nábytku.

  1. Šachovnice jde zpátky do módy

Nejde však o šachovnici v klasickém pojetí černé a bílé barvy. Dnes si lze libovat v širokém spektru odstínů, od decentních pastelů až po živé tóny či dokonce sofistikovaná monochromatická aranžmá. Šachovnicový trend navíc nemusí zůstat jen u podlah nebo koberců. Hvězdou je i v případě obkladů v koupelnách, WC nebo v kuchyních. Netroufnete-li si na tyto odvážnější kroky, vůbec nic se neděje. Parádu uděláte i s nejrůznějšími druhy textilií, dekoračními polštářky nebo uměleckými díly v podobě obrazů na stěny.

  1. Šalvějově zelená

To je barva pro rok 2024, která svým odstínem rezonuje s rostoucím trendem minimalismu a návratu k přírodě. V psychologii barev je šalvějově zelená navíc charakteristická rovnováhou, harmonií a regeneračními vlastnostmi, které poskytují únik od každodenních stresů všedního života. Ať už tedy zvolíte dekorace, výmalbu nebo třeba kuchyňskou linku v této barvě, jistě neprohloupíte.

  1. Domácí kavárna

Řadíte se mezi kávové nadšence? Pak určitě zbystřete a nezapomeňte svou kuchyň doplnit o tzv. kávový koutek. A teď nemáme na mysli žádné pojízdné vozíky, na které umístíte kávovar a další náčiní. Jde o samostatný druh nábytku, který může být v dekoru kuchyně nebo korespondovat se zbývajícím interiérem. Hlavní však je, aby vám poskytl dostatečný prostor nejen na přípravu kávy, ale i na její případné vychutnání. K prostoru tak můžete přidat barovou židličku a v mžiku mít dokonalý kávový bar. Jak se shodují milovníci kávy, tak kávové koutky nejsou jen trendem, ale životním stylem. Proto si celý prostor lze přizpůsobit tak, aby vyhovoval vašim potřebám a zároveň ve vás vyvolával příjemné pocity.

  1. Kouzlo historie aneb vsaďte na vintage

V první řadě je nutné si ujasnit, že v případě vintage a starožitností nejde jen o pouhé dekorace, ale o vytvoření domova s ​​duší a příběhem. Vintage a starožitné kousky nabízejí jedinečné kouzlo a nádech historie, čemuž se moderní zařízení nemůže vyrovnat. Díky digitálním platformám je přístup k těmto nadčasovým pokladům snazší než kdy předtím. Zkuste třeba online tržiště a najít obraz, který měla vaše babička nebo dekoraci kterou máte spojenou se svým životem. Spojení moderních prostorů se starožitnými prvky je nejen zábavné, ale také velmi osobité.

  1. Chromové prvky

Chrom není žádný nový materiál, právě naopak je s námi již několik desítek let a běžně se objevuje v každé domácnosti. Podstata tohoto trendu je však jiná. Jde o to zvolit dekorace z tohoto lesklého materiálu. Vybírat lze z celé škály předmětů od různých sošek, váziček až po lampy nebo třeba svícny. Chrom se na světle bude krásně lesknout a v kombinaci s denním světlem vytvoří téměř nadpozemské efekty, které okouzlí nejen vás, ale i ostatní členy domácnosti. Zejména děti budou hrou světla a chromu zcela fascinováni.

  1. Volánky nejen na šatech

Volánky jsou textilní záležitost, která je sama o sobě romantická a charakteristická zejména pro sedmdesátá léta dvacátého století. Dnes se však opět vrací nejen do módy, ale i do našich domovů, kde v podobě textilních potahů na polštáře nebo peřiny přináší svěží nádech rozmaru a hravosti. Zvolíte-li navíc kombinaci s proužky či dokonce zmíněnou šalvějově zelenou barvou nemůžete šlápnout vedle.

  1. Netradiční osvětlení

Světla jsou zásadní v každé domácnosti. Nemusí být však jen obyčejné a fádní, ale mohou být ústředním prvkem celého interiéru. A právě o tom je tento hit. Zvolte osvětlení, které bude zároveň uměním a vytvoří nejen funkční, ale i fascinující světelné vzory. Naším tipem je závěsné svítidlo vyrobené z pružné dřevěné překližky, které svým designem připomíná sochu a sebemenší pohyb ho rozhýbe a vytvoří silný vizuální zážitek.

  1. Drážkování nejen na stěnách

Drážkované stěny neboli chcete-li spíše akustické panely se v posledních letech znovu probouzejí jako trend v moderních interiérech. Tento kdysi často využívaný prvek za jinými účely přidá každému interiéru jednoduchý, ale podmanivý rozměr. Kouzlo rýhovaných vzorů se však neomezuje pouze na stěny. Využít ho můžete i na stropy, nebo zvolit nejrůznější druhy nábytku v tomto efektu. Pokud o panelech přemýšlíte, určitě nepřehlédněte jeden z našich minulých článků, kde jsme se touto problematikou zabývali. Dozvíte se nejen jak na samotnou instalaci, ale i to, proč si tento trend lidé tak oblíbili.

Inspirujte se výše uvedenými bytovými trendy a pozvedněte svůj domov na novou úroveň. Ať už jste nadšenými designéry interiérů, technologickými nadšenci, nebo zastánci udržitelnosti, rok 2024 přináší od každého něco a ukazuje směr, kterým se bude ubírat design a životní styl v nadcházejících letech.

Fotografie