3 + 1 nejčastějších materiálů sedacích souprav aneb, který je pro vás ten nejlepší?

Výběr sedací soupravy není jen tak. Kromě designu je třeba řešit spoustu dalších aspektů, které není radno podcenit. Přece jen sedačka je většinou dominantou obývacího pokoje a místem jak pro setkávání, tak i pro odpočinek. Zejména z těchto důvodů je nutné dbát na správný výběr materiálu potahu sedačky. Kromě jiného je tento prvek klíčový jak pro životnost, tak i pro odolnost a celkový vzhled obývacích prostor. Připravte se na cestu do světa textilních, kožených a moderních materiálů, a objevte, jaký materiál, je pro vás tou nejlepší variantou. Výprava začíná právě teď!

  1. Luxus zvaný kůže

Zejména v 90. letech byl nejen ve světě, ale i u nás trend kožených sedaček. Jejich vlastnictví bylo symbolem luxusu a domácnosti, které měly koženou sedačku byly obecně považovány za bohatší. I když dnes tento materiál nepatří často mezi první volbu u spousty lidí, je pořád v oblibě. A není divu. Překonáte-li časté mýty, které v souvislosti s koženými sedačkami panují, zůstanou převážně jen benefity. Jedním z hlavních pozitiv kožených sedacích souprav je jejich odolnost vůči opotřebení a snadná údržba. Kůže je odolná vůči skvrnám a zabraňuje průniku nečistot, což znamená, že sedačka je většinou ve skvělé kondici i po letech používání. Když jí navíc věnujete pravidelnou péči v podobě správně zvolené impregnace, bude vám sedačka zrát jako víno tzn., že postupem času bude získávat na kráse a charakteru. Výhodou je i fakt, že kůže je dostupná v různých odstínech, které zapadnou jak do moderních, tak i klasických interiérů. Pro ty, kterým nevadí vyšší pořizovací cena a hledají kombinaci elegance a odolnosti, jsou kožené sedací soupravy vynikající volbou, která přináší do každého domova nádech luxusu a kvality.

  1. Koženka aneb není kůže jako kůže

Druhým materiálem sedacích souprav, který je často zaměňován právě za kůži je koženka. I když na první pohled obvykle nepoznáte rozdíl jsou tyto dva materiály zcela odlišné. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že se jedná o syntetickou látku, která je podstatně levnější. Důvod proč tomu tak je, je jednoduchý. Jde o životnost. I když je na první pohled koženka stejně elegantní jako kůže, tak postupem času se na ní projevuje zub času. Rychleji se opotřebovává a v důsledku toho se často odlupuje barva a vznikají nevzhledná místa. Vzhledem k tomu, že se jedná o umělý materiál, je často také problém s pouštěním barvy. Toto negativum lze pocítit hlavně v létě, kdy se naše kůže potí a po sezení na tomto druhu sedačky, zde mohou zůstat nevzhledné fleky. Ty lze sice vyčistit, ale je to jistě věc, kterou byste neradi řešili při každé návštěvě. Abychom však nebyli jen negativní, je třeba zmínit i některé klady této látky. V čele stojí bezpochyby snadná údržba, což ocení nejen rodiče malých dětí, ale i nadšení chovatelé domácích mazlíčků. Druhým velmi podstatným benefitem je, jak již zaznělo nižší pořizovací cena. Pokud pro vás není podstatná celková životnost sedačky, je jistě pohodlnější ušetřit peníze. A nehovoříme zde o stovkách korun, ale o řádech tisíců. A to už za zvážení jistě stojí.

  1. Mikrovlákno aneb jednička na trhu

Mikrovlákno je inovativní textilní materiál, který vytváří v kontextu sedacích souprav harmonickou rovnováhu mezi pohodlím, odolností a estetikou. Jednou z nejvýraznějších vlastností mikrovlákna je jeho odolnost vůči skvrnám a snadná údržba. Tento materiál je často koncipován tak, aby odolával skvrnám a otěru, což z něj dělá ideální volbu pro rodiny s dětmi nebo domácími mazlíčky. Mikrovlákno zůstává krásné a pohodlné i přes každodenní používání, což z něj činí praktický a odolný materiál. Dalším významným prvkem mikrovlákna je jeho estetická variabilita. Díky technologii výroby jsou tyto typy sedacích souprav navrhovány v různých barvách a vzorech, což umožňuje vytvoření jedinečného a vkusného designu pro každý obývací pokoj. Nelze opomenout ani jeho stálost na světle, kdy se není třeba bát žádného vyšisování ani v případě umístění sedací soupravy přímo k oknu. Zkrátka pro všechny, kteří hledají kombinaci komfortu, trvanlivosti a vizuálního aspektu, je mikrovlákno atraktivním materiálem, které nesouzní jen s moderním designem, ale také s nároky na praktičnost a pohodlí.

  1. Mikroplyš aneb hebkost nadevše

Mikroplyš lze charakterizovat jako vysoce jemný, plyšový textilní materiál, který je oblíbený nejen ve světě sedacích souprav. Kombinace hladkosti, teplého doteku, elegance a pohodlí je zkrátka lákává pro každý prostor. Zejména v zimě jistě oceníte právě jeho vlastnost udržet pocit tepla. To však není všechno. Tento typ sedačky se může pyšnit taktéž odolností proti skvrnám a otěru a je tak skvělou volbou i do domácností s malými raubíři nebo domácími mazlíčky. Jedinou nevýhodou je snad jen fakt, že postupem času lze zaznamenat sesednutí jednotlivých chloupků. V kontextu celkových výhod však jde o faktor, který není tak podstatný a nelze říci, zda skutečně nastane nebo za jak dlouho se projeví.

V závěru této malé exkurze do světa materiálů sedacích souprav nás provází poznání, že výběr správné látky je klíčem k dokonalé symbióze mezi estetikou, pohodlím a trvanlivostí. Každý materiál s sebou nese své unikátní výhody, ale i možná negativa. Nakonec, neexistuje univerzálně správný nebo špatný výběr, protože vše záleží na našich osobních preferencích a potřebách.

Fotografie