Průvodce výběrem té nejlepší sedačky

Obývací pokoj je většinou dominantou celého bydlení. Je to totiž místnost, kde trávíme nejvíce času a zároveň se zde setkáváme s rodinou a přáteli. Nejen proto je důležité se v tomto pokoji cítit příjemně a vybrat nábytek, který celkový dojem umocní. Nejdůležitějším kusem nábytku v obývacím pokoji je zcela bezpochyby sedačka. Jak, ale vybrat tu správnou a na co si při výběru dát pozor?

Prostorové možnosti a osobní preference nade vše

I když se na první pohled může zdát, že výběr sedací soupravy není žádná věda, opak je pravdou. Právě proto, že sedačka je obvykle nejvytíženějším kouskem nábytku, je vhodné jejímu výběru věnovat náležitou pozornost a nepodlehnout unáhleným rozhodnutím. Ještě před tím, než se vrhnete na část týkající se designu, je žádoucí zhodnotit prostorové možnosti obývacího pokoje a vybrat typ sedačky, která do prostoru perfektně zapadne. V případě malých obýváků jsou ideálním řešením oblé tvary, které opticky prostor zvětší, rohová pohovka nebo kombinace menší sedačky s křesly. To, jak vybrat správné křeslo jsme už taktéž řešili v jednom z našich minulých článků, kde jsme sepsali důležité tipy, které při výběru nelze opomenout.

Pokud patříte mezi šťastlivce s velkým obývacím pokojem, můžete se při rozhodování o velikosti a tvaru pohovky odrazit od počtu osob, které chcete usadit. Míváte-li často rodinné sešlosti, návštěva jistě ocení, že bude mít své místo. Třeba taková sedačka do tvaru písmena „U“ dokáže pohodlně usadit i více než šest osob. Za zvážení také jistě stojí fakt, zda sedačku chcete pouze na sezení nebo ji chcete využívat i jako dočasné spaní pro návštěvy. V takovém případě je jistě vhodné volit rozkládací verzi.

Z hlediska orientace pohovky jsou opět prostorové možnosti rozhodujícím faktorem. U malých místností je dobré sedačku umístit ke zdi a u větších pokojů je naopak skvělým řešením umístění doprostřed prostoru.

Velikost sedačky však není důležitá jen z hlediska umístění do prostoru, ale i z důvodu montáže. Není totiž nic horšího, než když zjistíte, že vámi vybraná pohovka neprojde dveřmi, oknem či skrze schodiště a nelze ji tak umístit na vybrané místo. Proto je velmi důležité mít vše poctivě změřené a naplánované aneb jak říká české přísloví „Dvakrát měř, jednou řež“.

Při rozhodnutí o koupi té nejlepší pohovky jsou taktéž neméně důležité vaše osobní preference. Někdo totiž při sledování filmů raději sedí a jiný se chce pohodlně natáhnout. Výsledný tvar by tedy měl odrážet i vaše zvyklosti. Nebojte se tedy v showroomu nebo specializovaném obchodě natáhnout nebo posadit, tak jak to děláte doma. Jen tak totiž zjistíte, zda vám sedačka bude vyhovovat a splňovat vaše nároky.

Každodenní zátěž, který materiál to vydrží?

Zvláště pokud máte děti nebo domácí mazlíčky je nutné věnovat výběru materiálu speciální pozornost. Možná jste to nevěděli, ale sedací souprava je oblíbeným místem dětí. Nejen, že na ní mohou skákat, ale často si na ní dopřávají i různé svačinky a pití a oddávají se zde i kreativním činnostem. Sedačka tak musí vydržet hned několinásobnou zátěž. Výrobci pohovek si tento fakt uvědomují, a proto jsou na trhu dostupné i verze s pratelnými potahy, které snadno vyperete v každé pračce. Nejedna firma taktéž nabízí impregnaci vybraného materiálu, a proto již dnes není nutné vzdát se vybrané verze, která není odolná proti skvrnám. Impregnací a následnými pokyny výrobce lze totiž z každého materiálu udělat rezistentní povrch.

I barva a celkový design je důležitý

I když někteří z nás barvu a design řeší jako první, měly by tyto faktory být až jako poslední. Nicméně i když se řeší až následně, jejich výběr je stejně tak velmi důležitý. Jak jsme již zmiňovali u malých prostor obývacího pokoje je vhodné volit oblé sedačky nebo rohové sedačky ke zdi. Prostor se tak opticky zvětší a bude působit vzdušněji. V kombinaci se světlými a neutrálními barvami pohovky, tento fakt bude však ještě více umocněn. Nesvazují-li vás prostorové možnosti nebo jste milovníky barev, nebojte se experimentovat. Žlutá, červená, lahvově zelená nebo kombinace vzorů? Na trhu je dnes dostupné téměř cokoliv, co si usmyslíte a jak se říká fantazii se zkrátka meze nekladou.

Trendy vymoženosti nejen pro maximální pohodlí

Ať už si potrpíte na aktuální trendy nebo ne, jistě stojí za zmínku funkce, kterými může být vaše pohovka vybavena. Z hlediska pohodlí jsou zcela bezpochyby nejvíce užitečné polohovatelné opěrky hlavy a rukou. Snadno si buď ručně nebo automaticky prostřednictvím ovládání zabudovaného v sedačce můžete nastavit úroveň, která uleví nejen vašim zádům, ale i hlavě a krku. Pokud na sedačce slavíte i veškeré úspěchy, jistě oceníte zabudovaný minibar s držáky na sklenice, které tak budou vždy po ruce. Zabudovaný však nemusí být jen minibar, ale i skříňka a stolek, kam si lze třeba uložit oblíbenou knihu. K relaxu bezpochyby patří i dobrá hudba, a tak i v pohovkách můžete najít zabudované reproduktory nebo zásuvky pro nabití jakéhokoliv elektrického přístroje.

Jako poslední nelze opomenout úložný prostor. I když se nejedná o žádnou speciální funkci a většina sedaček je tímto prostorem vybavena je taktéž důležitým a rozhodujícím faktorem. V malých bytech či domech je totiž dostatek úložných prostorů hlavní podmínkou a chytré uzpůsobení může pomoci nejedné domácnosti.

 

Fotografie