Zútulnění obývacího pokoje snadno a rychle

Obývací pokoj je srdcem celé domácnosti. Je to místnost, kde nejen trávíme většinu volného času, ale kde i nejčastěji vítáme návštěvy. Nejen z tohoto důvodu je tedy velmi důležité cítit se v tomto prostoru komfortně a uvolněně. Kromě správně zvoleného nábytku je zásadní promyslet každý detail. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak vytvořit kýžené teplo domova. Tak pojďme na to!

Základem je rozmístění nábytku

Ať už máte obývací pokoj zařízený nebo se do jeho vybavování teprve chystáte, promyslete si pečlivě rozmístění jednotlivého nábytku. Hlavní komponent by beze sporu měla tvořit pohodlná sedací souprava. To jsme mimochodem řešili v jednom z našich minulých článků, tak se neváhejte inspirovat. Prostor naproti pohovce zpravidla patří obývací stěně a televizi. Zde myslete na volnost při pohybu. V případě, že tedy máte malé pokoje, nemusíte za každou cenu mít velkou obývací stěnu. Zcela postačí i samostatná police, na kterou lze TV pohodlně umístit. Trend minimalismu je stále in a proto platí, že méně je někdy více. Ve spojení se vzdušnými a vhodně zvolenými barvami nábytku navíc interiéru dodáte tu správnou atmosféru.

Minimalistické sedací prvky

I když cílem článku není řešit konkrétní nábytek, tak i právě samotný nábytek dokáže dokonale prostor zútulnit. Máte-li pocit, že prostoru něco chybí, zkuste sáhnout po nějakém křeslu nebo třeba jen taburetu či pufu. Pokud nevíte, o co se jedná, jde zpravidla o nízké sedací prvky, které kromě sezení lze využít i jako dekoraci. Oba zmíněné typy jsou navíc dostupné jak v nejrůznějších barvách, tak i materiálech a díky tomu skvěle zapadnou do jakéhokoliv prostoru.

Podobná škála barev

Jistě budete souhlasit, že na sedací soupravě mají své nezastupitelné místo polštáře a nejrůznější přehozy nebo dečky. Nejenže se jedná o praktické věci, ale jde i o důležitý dekorační prvek. Při koupi však volte stejné odstíny barev jako jsou u ostatního nábytku. Pokud máte tedy šedou sedačku, můžete pořídit bílé nebo černé polštářky. Pohrát si lze i s nejrůznějšími strukturami, které prostoru taktéž dodají nový náboj. Pokud máte rádi barvy, nebojte se jich ani v interiéru. Se žlutou, červenou či zelenou taktéž nešlápnete vedle. Důležité je jen to nepřehnat a nezvolit zbytečné množství jednotlivých barev a vzorů.

Kromě polštářů a dek lze interiér povznést i novými závěsy. Ty opět doporučujeme ladit tón v tónu a dle typu designu volit jejich strukturu.

Kousek umění do každé domácnosti

Skvělými doplňky nejen do obývacího pokoje jsou obrazy. A nemusíte nutně být milovníci umění a kupovat drahé obrazy na výstavách. Dnes lze sehnat krásné prvky i od neznámých autorů nebo zvolit plakáty, které podtrhnou styl vašeho obývacího pokoje. Pokud je pro vás tento druh neosobní, lze holé stěny vyzdobit vašimi rodinnými fotkami. Spousta firem se v současné době specializuje na potisk velkoformátových pláten, a tak z vaší malé fotky lze udělat dominantu celého prostoru.

I bez obrazů to jde

V případě, že předchozí varianta obrazů není tím pravým pro vás, nezoufejte. Stěny lze doplnit i dalšími způsoby. Zvláště nyní jsou trendem tzv. akustické panely. Jedná se o dřevěné obložení stěn pomocí lamel. Lamely jsou zpravidla dřevěné a jsou dostupné v nejrůznějších odstínech. Umístěny jsou poté na plstěném nebo plastovém podkladu, který se snadno přilepí nebo namontuje na zeď. Kromě toho, že lamely krásně doplní celkový prostor, mají navíc i spoustu dalších benefitů jako je zlepšení akustiky, izolace a zakrytí nedostatků na stěnách. Zajímá-li vás více, nenechte si ujít náš samostatný článek na toto téma, kde se mimo jiné dozvíte, jak přesně postupovat při instalaci.

Další možností, jak ozvláštnit holé stěny jsou tapety. I když původní trend ze 70. let již opadl, tapety jsou stále in. Hlavní důvod je, že neexistují jen v papírově podobě, ale ve spoustě dalších materiálů. Takové vliesové nebo 3D tapety nejen vypadají krásně, ale navíc jejich lepení zvládnete i zcela sami. Navíc dnes se spousta moderních tapet vyrábí z ekologicky šetrných materiálů, což je činí atraktivními i pro ty, kteří jsou orientováni na udržitelnost a ekologii.

Kusový koberec nesmí chybět

Kusový koberec je klíčovým prvkem, který může výrazně přispět k zútulnění obývacího pokoje. Jeho přítomnost nejen dodává estetický rozměr, ale také přináší řadu praktických a pohodlných výhod. Měkký povrch koberce vytváří teplejší a přívětivější atmosféru v místnosti, což oceníme zvláště během chladnějších období. I samotná chůze po koberci je bezesporu pohodlnější, a navíc ještě tlumí zvuky, což ocení nejen vaši sousedé, ale i vy sami. Koberec také spojuje různé prvky interiéru a může být klíčovým prvkem při vytváření jednotného designu. Volba barvy, vzoru a textury koberce může být přizpůsobena celkovému designu místnosti a vašim individuálním preferencím.

Správné osvětlení

Ráz každého interiéru lze velmi snadno změnit i pomocí osvětlení. Nejen, že můžete vybírat z nepřeberné škály nejrůznějších typů svítidel, ale zároveň můžete zvolit i typ žárovky. V dnešní době jsou samozřejmostí již úsporné LED žárovky, které však mohou být teplejšího nebo studenějšího odstínu. Speciálně pro prostor obývacího pokoje se doporučují teplejší podtóny, které působí uklidňujícím dojmem a navozují příjemnou atmosféru.

Chcete-li jít s trendy a dobou vsaďte na tzv. ambientní osvětlení. Ambientní osvětlení se používá k celkovému rozptýlení světla v místnosti a vytvoření příjemné a pohodlné atmosféry. Cílem ambientního osvětlení je poskytnout dostatečnou intenzitu světla pro různé aktivity v místnosti, aniž by bylo příliš intenzivní nebo ostré.

Charakteristiky ambientního osvětlení zahrnují:

  • mírnou intenzitu – osvětlení by mělo poskytovat dostatečnou intenzitu světla k tomu, aby bylo možné bezpečně provádět běžné aktivity v místnosti, ale zároveň by mělo být dostatečně měkké a rozptýlené, aby nevytvářelo ostré stíny nebo zbytečné odrazy.
  • rozptýlené světlo – světlo je rozptýlené a rovnoměrně rozprostřené po celé místnosti. To napomáhá k vytvoření bezpečného a pohodlného prostředí bez výrazných světelných nerovností.
  • nízký kontrast – ambientní osvětlení obvykle generuje nízký kontrast mezi světlem a stíny, což přispívá k celkovému dojmu klidného a příjemného prostředí.
  • nízkou teplotu barev – světlo používané pro ambientní osvětlení může mít teplotu barev v teplém spektru (mezi 2700 a 3000 Kelvinů), což vytváří přívětivý a relaxační dojem.
  • vhodnost pro různé aktivity – ambientní osvětlení je dostatečně univerzální a vhodné pro různé aktivity, jako je čtení, sledování televize, setkání s rodinou nebo přáteli.
  • doplněk k dalším typům osvětlení – ambientní osvětlení se často používá jako doplněk k dalším typům osvětlení, jako jsou dekorativní svítidla, kdy společně vytvářejí komplexní vrstvený design osvětlení v místnosti.

Příklady ambientního osvětlení zahrnují stropní svítidla, nástěnná světla, lustry nebo stojací lampy. Důležité je, aby bylo ambientní osvětlení designováno tak, aby bylo funkční a zároveň přispívalo k celkové atmosféře a stylu místnosti.

Vsaďte na přírodu

Kromě nábytku může být dominantou obývacího pokoje i pokojová květina. Krása zeleně vás přiblíží blíže přírodě a vytvoří ucelený dojem celého prostoru. Stejně jako u nábytku jen nezapomeňte na to, že květiny by vám neměly zabraňovat v běžném provozu. Zútulnění v takové podobě by vás spíše, než těšilo, zbytečně obtěžovalo. Velikost tedy volte přiměřeně prostoru. To, jaký druh květiny už pak zvolíte, je jen na vás. Skvěle bude vypadat monstera, fíkus nebo barevná orchidej. Pokud jste milovníky netradičního a neokoukaného stylu, zkuste sáhnout po kokedamách tj. závěsných květinách pěstovaných v mechovém obalu, zelených stěnách nebo mechových obrazech.

Charakteristická vůně

Možná vám to na první pohled může připadat jako maličkost, ale i taková věc jako je vůně dokáže doladit celkovou atmosféru místnosti. Konkrétní vůni lze vybírat podle ročního období anebo dle celkového stylu interiéru. Během podzimních a zimních večerů se doporučují spíše těžší vůně typu vanilky, skořice, cedru či bergamotu. Naopak v létě prostor osvěžíte obecně citrusovými vůněmi jako je citrónová tráva, pomeranč, grep, levandule nebo rozmarýn. Konkrétní podoba vůní pak záleží jen na vás. Od rozprašovačů, svíček až po esenciální oleje, které provoní prostor díky difuzéru.

Dekorace s přesahem

Na závěr je zásadní zmínit, že v obývacím pokoji nejvíce času budete trávit vy sami. Proto dbejte zejména na svůj pocit. Je jasné, že to, co se líbí vám, se nemusí líbit druhým, ale ve výsledku na tom přece nezáleží. Nemusíte tedy být za každou cenu in. Namísto nic neříkajících sošek, je tedy 100 % lepší zvolit dekorace, které ve vás vyvolávají vzpomínky a mají pro vás osobní hodnotu.

 

Fotografie