Zútulnění obývacího pokoje snadno a rychle

Obývací pokoj je srdcem celé domácnosti. Je to místnost, kde nejen trávíme většinu volného času, ale kde i nejčastěji vítáme návštěvy. Nejen z tohoto důvodu je tedy velmi důležité cítit se v tomto prostoru komfortně a uvolněně. Kromě správně zvoleného nábytku je zásadní promyslet každý detail. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak vytvořit kýžené teplo domova. Tak pojďme na to!

Základem je rozmístění nábytku

Ať už máte obývací pokoj zařízený nebo se do jeho vybavování teprve chystáte, promyslete si pečlivě rozmístění jednotlivého nábytku. Hlavní komponent by beze sporu měla tvořit pohodlná sedací souprava. To jsme mimochodem řešili v jednom z našich minulých článků, tak se neváhejte inspirovat. Prostor naproti pohovce zpravidla patří obývací stěně a televizi. Zde myslete na volnost při pohybu. V případě, že tedy máte malé pokoje, nemusíte za každou cenu mít velkou obývací stěnu. Zcela postačí i samostatná police, na kterou lze TV pohodlně umístit. Trend minimalismu je stále in a proto platí, že méně je někdy více. Ve spojení se vzdušnými a vhodně zvolenými barvami nábytku navíc interiéru dodáte tu správnou atmosféru.

Podobná škála barev

Jistě budete souhlasit, že na sedací soupravě mají své nezastupitelné místo polštáře a nejrůznější přehozy nebo dečky. Nejenže se jedná o praktické věci, ale jde i o důležitý dekorační prvek. Při koupi však volte stejné odstíny barev jako jsou u ostatního nábytku. Pokud máte tedy šedou sedačku, můžete pořídit bílé nebo černé polštářky. Pohrát si lze i s nejrůznějšími strukturami, které prostoru taktéž dodají nový náboj. Pokud máte rádi barvy, nebojte se jich ani v interiéru. Se žlutou, červenou či zelenou taktéž nešlápnete vedle. Důležité je jen to nepřehnat a nezvolit zbytečné množství jednotlivých barev a vzorů.

Kromě polštářů a dek lze interiér povznést i novými závěsy. Ty opět doporučujeme ladit tón v tónu a dle typu designu volit jejich strukturu.

Správné osvětlení

Ráz každého interiéru lze velmi snadno změnit i pomocí osvětlení. Nejen, že můžete vybírat z nepřeberné škály nejrůznějších typů svítidel, ale zároveň můžete zvolit i typ žárovky. V dnešní době jsou samozřejmostí již úsporné LED žárovky, které však mohou být teplejšího nebo studenějšího odstínu. Speciálně pro prostor obývacího pokoje se doporučují teplejší podtóny, které působí uklidňujícím dojmem a navozují příjemnou atmosféru.

Vsaďte na přírodu

Kromě nábytku může být dominantou obývacího pokoje i pokojová květina. Krása zeleně vás přiblíží blíže přírodě a vytvoří ucelený dojem celého prostoru. Stejně jako u nábytku jen nezapomeňte na to, že květiny by vám neměly zabraňovat v běžném provozu. Zútulnění v takové podobě by vás spíše, než těšilo, zbytečně obtěžovalo. Velikost tedy volte přiměřeně prostoru. To, jaký druh květiny už pak zvolíte, je jen na vás. Skvěle bude vypadat monstera, fíkus nebo barevná orchidej.

Dekorace s přesahem

Na závěr je zásadní zmínit, že v obývacím pokoji nejvíce času budete trávit vy sami. Proto dbejte zejména na svůj pocit. Je jasné, že to, co se líbí vám, se nemusí líbit druhým, ale ve výsledku na tom přece nezáleží. Nemusíte tedy být za každou cenu in. Namísto nic neříkajících sošek, je tedy 100 % lepší zvolit dekorace, které ve vás vyvolávají vzpomínky a mají pro vás osobní hodnotu.

 

Fotografie